Masz pytania? Zadzwoń do nas:
+48257587811
Language/Sprache:

Wytyczne dotyczące korzystania z komputera przez dzieci

04 Grudnia 2020


Dzieci w wieku przeszkolonym przed komputerem nie powinny spędzać dłużej niż 20 – 30 minut dziennie. Dla dzieci w wieku szkolnym limit czasowy jest wydłużony do 60 minut dziennie. Dzieci w wieku od 12 lat czas spędzony przed komputerem ograniczać powinny do 1,5 godziny dziennie.

To oczywiście pobożne życzenia, zwłaszcza w czasie, kiedy wielu uczniów korzysta z nauczania zdalnego i hybrydowego. Wydłużone korzystanie z komputera nie ogranicza się więc do przyjemności (granie, korzystanie z social mediów), ale także warunkowane jest wymuszonym przed pandemię trybem nauki.

Ergonomiczne stanowisko nauki dla dzieci i młodzieży staje się więc wymogiem coraz ważniejszym, jeśli zależy nam na tym, żeby najmłodsi nie mieli problemów  z kręgosłupem, wzrokiem ani z koncentracją.

Prawidłowo skonfigurowane stanowisko komputerowe dla dziecka

stanowsko egronomiczne dla dzieckaErgonomicznie skonfigurowane stanowisko komputerowe to gwarancja, rosnący kręgosłup młodego człowieka nie dozna żadnego uszczerbku, wynikającego z wielogodzinnej pracy przy komputerze. Zgodnie z zasadami ergonomii, korzystanie ze stanowiska komputerowego przez dziecko obwarowane jest następującymi warunkami:

  • Ergonomiczne krzesło dla dziecka powinno umożliwiać położenie stóp płasko na podłodze tak, aby kolana ugięte były pod kątem prostym, zaś podłokietniki powinny być prawie na tym samym poziomie, co poziom biurka. Krzesło musi być stabilne (podstawa co najmniej pięciopodporowa z kółkami jezdnymi), musi mieć regulowaną wysokość siedziska i stopień nachylenia oparcia. 
  • Klawiatura powinna leżeć bezpośrednio przed dzieckiem na wysokości łokci, a pozostałe przedmioty, których dziecko często używa, powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki.
    Odległość między klawiaturą a przednią krawędzią stołu powinna wynosić co najmniej 10 cm. W trakcie pisania nadgarstki powinny znajdować się w jednej linii z przedramionami, a cała dłoń od kciuka po końce palców powinna leżeć wygodnie na myszy.

Najczęstsze błędy w doborze krzeseł komputerowych dla dzieci

ergonimiczne fotel dla dzieckaMając na uwadze powyższe wytyczne, pamiętajmy, że błędem jest, kiedy fotele dziecięce mają za wysokie siedzisko (dziecko nie sięga stopami podłoża, przednia krawędź siedziska uciska naczynia krwionośne dolnej powierzchni ud, powodując zaburzenia w układzie krążenia i w efekcie drętwienie nóg) i za głębokie siedzisko (dziecko broniąc się przed uciskiem krawędzi w okolicy dołu podkolanowego, automatycznie zsuwa się do przodu, a kręgosłup traci podparcie w odcinku lędźwiowym).

Z kolei siedzisko za niskie wymusza nieprawidłową pozycję kończyn dolnych, a zbyt ostry kąt pomiędzy udami i tułowiem powoduje ucisk narządów wewnętrznych, a także guzów kulszowych, co przy małej podściółce tłuszczowej u dzieci, może sprawiać ból. Skutki nieprawidłowego siedzenia za biurkiem to:

  • napięcie szyi, karku i łopatek
  • ból i wady kręgosłupa
  • ociężałość w nogach i stopach
  • choroby narządu wzroku
  • migrena, zaburzenia koncentracji

Ergonomiczne krzesło dla dziecka

Wychodząc na przeciw potrzebom najmłodszych użytkowników komputerów, przygotowaliśmy ofertę ergonomicznych krzeseł komputerowych a także całych stanowisk pracy, które - jak mawiamy kolokwialnie - rosną wraz z dzieckiem. Wśród wszystkich naszych mebli,uwagę zwracają m.in.:

Fotel i biurko dziecięce SANDY

Ergonomiczny komplet składający się z biurka wyposażonego w blat o dużej powierzchni, który można pochylać pod różnym kątem, aby dopasować go do czytania, pisania lub rysowania. Biurko wyposażone jest w szufladę, w której możemy umieszczać przybory szkolne oraz uchwyt na książkę lub tablet. Towarzyszące mu krzesło spełnia wszystkie warunki stawiane meblom ergonomicznym. Regulowana wysokość biurka i krzesła, w zależności od wzrostu dzieci w różnym wieku od 4 do 11 lat.

Fotel obrotowy dla dzieci ROOKEE

Nieprzeciętną wygodę tego krzesła zapewnia możliwość regulacji wysokości i głębokości siedziska oraz możliwość dokładnego wyregulowania oparcia, dzięki czemu można go dopasować do małego i dużego ucznia. Pięciopunktowa podstawa jezdna wykonana z mocnego białego tworzywa, siedzisko i oparcie tapicerowane są tkaniną materiałową, która zniesie ścieranie i zaplamienie. Fotel zniesie obciążenie do 100 kg. Podstawa wyposażona jest w komfortowy podnóżek.Zobacz również

Wszelkie prawa zastrzeżone. ©
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA