Masz pytania? Zadzwoń do nas:
+48257587811
Language/Sprache:

Wybieramy krzesło do komputera dla dziecka

30 Września 2019


Aranżacja pokoju dziecięcego jest trudna. Nie, na rynku nie brakuje atrakcyjnych mebli i dekoracji - przeciwnie: jest ich tak dużo, że często nie wiemy czym się kierować przy wyborze. Czy decydująca ma być estetyka mebla, czy jego walory ergonomiczne, a może cena albo jakość wykonania? Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie wymienione cechy łatwo dziś znaleźć w jednym meblu. Jeśli więc stoimy przed wyborem krzesła do biurka dla dziecka szukajmy takiego, które spełni nasze najwyższe oczekiwania.

Dlaczego ergonomia jest taka ważna?

Nasze dzieci spędzają przy swoich biurkach naprawdę dużo czasu. Nauka, praca i zabawa przy komputerze to długie godziny siedzenia na nie zawsze dobrze dopasowanych, by ne rzec - przypadkowych, krzesłach. Nie powinno być tak, że za siedzisko do biurka służy dziecku takie samo krzesło, jakie stoi przy stole w jadalni. Nawet jeśli jest ono odpowiedniej wysokości, na pewno nie jest stosownie wyprofilowane. Jeśli nie chcemy przyczyniać się do rozwoju wad postawy u najmłodszych, zapomnijmy o zwykłych krzesłach - krzesła do biurka dla dzieci powinnyśmy znaleźć wśród mebli biurowych. Tylko w tym segmencie mebli znajdziemy obrotowe krzesła i fotele, z perfekcyjnie wyprofilowanym siedziskami, oparciami czy zagłówkami. Krzesła obrotowe dla dzieci, podobnie jak "dorosłe meble", mają regulowaną wysokość, nie ma więc obaw, że kupujemy mebel, który trzeba będzie szybko wymienić na nowy - większy. Regulacja wysokości siedziska, dopasowanego dodatkowo do naturalnej krzywizny kręgosłupa, oraz regulacja siły odchylenia oparcia to gwarancja, że ciało znajdzie najdogodniejszą dla siebie pozycję, w której przez długi czas nie będzie odczuwało dyskomfortu. Jeśli ustawimy prawidłowo fotel dla dziecka, jego stopy będą spoczywały na podłodze. 

Krzesła do biurka dla dzieci powinniśmy traktować tak samo jak foteliki samochodowe - muszą być perfekcyjnie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Tylko wtedy możemy mieć nadzieję, że nasze dziecko nie będzie miało problemów z kręgosłupem, a kiedy zasiądzie wreszcie do odrabiania zadań domowych, nie będzie się co chwilę odrywać od pracy, żeby poprawić niewygodną pozycję, rozciągnąć się, napić herbaty - to często wymówka... Bo, o czym dobrze wiemy, podczas surfowania po sieci czy grania, pozycja oczywiście nie ma znaczenia ;)

 

Młodzieżowe krzesło obrotowe

Czy biurowe krzesła obrotowe dla dziecka, nastolatka i osoby dorosłej różnią się między sobą? Tak - rozmiarami. Nie - bo wszystkie projektowane są w oparciu o jedną zasadę: mają być maksymalnie dopasowane do sylwetki, dawać duże możliwości indywidualnego dopasowania wysokości siedziska oraz odchylenia oparcia. Nie ulegajmy jednak namowom dziecka i nie kupujmy mu "dorosłego krzesła" - dla siedmio- albo trzynastolatka będzie po prostu za duże, czyli niedopasowane. Dobierzmy krzesło czy fotel do wieku, a wtedy wszystkie jego ergonomiczne walory zostaną stosownie wykorzystane.

Całkowicie wolną rękę możemy zostawić młodemu człowiekowi przy wyborze modelu - bo wszystkie modele krzeseł obrotowych dla dzieci i młodzieży w naszym sklepie są ergonomiczne - oraz wzoru tapicerki. Najmłodszych na pewno będzie fascynował sam fakt, że obrotowe siedzisko ma kółka, dzięki którym można jeździć po pokoju, starszym spodobają się funkcje dodatkowe. O czym mowa? Np. o krześle Rover 2. To nowoczesny, mobilny fotel obrotowy z podstawką do pisania w rozmiarze A3 i z możliwością obrotu o 360°. Fotel ten został zaprojektowany z myślą o osobach, którym trzeba stworzyć maksymalnie komfortowe stanowisko pracy i zabawy w miejscach o ograniczonej przestrzeni - np. w miniaturowych pokojach w blokach z wielkiej płyty. 

Równie ciekawym rozwiązaniem stylistycznym jest model Rookee. Wyposażony w komfortowe podłokietniki oraz podnóżek, spełnia normy PN-EN 1335-2:2019, PN-EN 1728:2019/AC:2013 i PN-EN 1022:2019, co oznacza, że jest w pełni bezpieczne i maksymalnie ergonomiczne. 
 

Co to znaczy siedzieć zdrowo i wygodnie?

To znaczy, że dziecko siedzi podczas pracy za biurkiem w taki sposób, że: 

  • Oparcie wspiera plecy co najmniej do wysokości łopatek, a jego wypukła część na wysokości lędźwi wpasowuje się idealnie we wklęsłość powstającą na tej wysokości, kiedy przyjmuje pozycję siedzącą.
  • Kąt pochylenia oparcia można dopasować zarówno do biurka, oświetlenia, jak i do wykonywanej pracy, a w każdej pozycji, jaką przyjmie na krześle, oparcie podpiera odcinek lędźwiowy kręgosłupa. 
  • Oparcie jest elastyczne i dynamiczne, czyli oprócz tego, że zapewnia stałe wsparcie dla kręgosłupa podczas każdego wykonywanego przez nie ruchu, to jeszcze pozwala na swobodne bujanie się, kołysanie na krześle, kiedy chce odpocząć. 
  • Podłokietniki o prawidłowo ustawionej wysokości zmniejszają obciążenie kręgosłupa i barek, zapewniając kąt 90 stopni pomiędzy ramieniem i przedramieniem.
  • Wysokość siedziska można dopasować tak, żeby stopy opierały się o podłoże, a uda były ustawione równolegle do podłogi, a jego głębokość gwarantuje podparcie 2/3 do ¾ długości ud. Oznacza to, że pomiędzy krawędzią krzesła a stawem kolanowym powinien być zachowany dwucentymetrowy dystans.


Zobacz również

Wszelkie prawa zastrzeżone. ©
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA