Masz pytania? Zadzwoń do nas:
+48257587811
Language/Sprache:

Nowoczesny stół do małej kuchni - jak wybrać?

25 Listopada 2019


Mała kuchnia to nie powód, by rezygnować ze stołu! Współcześni producenci mebli oferują szeroki wybór nowoczesnych i funkcjonalnych stołów i stolików, które idealnie wkomponowują się we wnętrza w różnych, również niestandardowych, wymiarach. Jaki stół wstawić do niewielkiej kuchni i jak go ustawić, by nie zakłócić ciągów komunikacyjnych w pomieszczeniu oraz swobodnie korzystać z mebla?

Stół kuchenny - dobrze ustawiony

Mała kuchnia wymaga gruntownego przemyślenia sposobu, w jaki ją zagospodarujemy. Meble kuchenne powinny być maksymalnie dopasowane do wnętrza, pozwalające na wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni, wszelkich wnęk i kątów. Stół kuchenny to mebel dodatkowy, który możemy postawić w wybranym miejscu, pamiętając jednak o tym, że ma on podnosić funkcjonalność kuchni, a nie ją zaburzać.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest ustawienie stolika prostokątnego przy wolnej ścianie lub bezpośrednio pod oknem (jeśli miejsce to nie jest zabudowane meblami). Wąski stół kuchenny dostawiony do krótszej ściany w wąskim pomieszczeniu - optycznie je poszerzy. Przy takim meblu mogą najczęściej usiąść dwie lub trzy osoby. Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie miejsca jest dobranie do stołu taboretów (zamiast klasycznych krzeseł), które można w całości schować pod blatem. 

W nowoczesnej kuchni sprawdzi się również wysoki stolik typu bistro, na pojedynczej nodze i z okrągłym blatem. Szybką kawę i niewielką przekąskę możemy wypić lub zjeść na stojąco bądź korzystając z pasującego do stolika hokera. Wysoki okrągły stół i taborety barowe mogą sprawić, ze kuchnia będzie wyglądała na przestronniejszą i ciekawszą. 

Idealny stół kuchenny: mały z wielkimi możliwościami

Wybierając stół do kuchni musimy zwrócić uwagę nie tylko na jego gabaryty, ale również materiały, z których został wykonany. Kuchnia jest pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności i temperaturze (w stosunku do innych pomieszczeń w domu), w której wszystkie urządzenia i sprzęty narażone są na tłuste zabrudzenia oraz przebarwienia. Stoły kuchenne powinny być wykonane z materiałów trwałych i wytrzymałych oraz łatwych do utrzymania w czystości. 

Wśród najczęściej wybieranych stołów są te wykonane z wysokiej jakości, odpowiednio zabezpieczonego drewna, czasami zestawianego z innowacyjnymi tworzywami sztucznymi. W kuchni świetnie sprawdzi się również nowoczesny stół kuchenny z metalowymi nogami oraz szklanym blatem - maksymalnie łatwym do utrzymania w czystości (choć wymagający regularnego wycierania!). 

W szerokiej ofercie mebli kuchennych możemy również znaleźć stoły rozkładane do małej kuchni, które na co dzień zajmują niewiele miejsca, a w razie potrzeby - powierzchnię blatu możemy powiększyć nawet dwukrotnie, zyskując tym samym pełnowymiarowy stół jadalniany. Taki stół możemy również wykorzystać w salonie lub jadalni (jeśli takową posiadamy), jako dodatkowy mebel podczas rodzinnego przyjęcia czy imprezy ze znajomymi. Wybierając stół rozkładany warto zwrócić uwagę na jakość systemu rozkładającego - powinien być maksymalnie prosty w obsłudze i wykonany z solidnych elementów. Zobacz również

Wszelkie prawa zastrzeżone. ©
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA