Masz pytania? Zadzwoń do nas:
+48257587811
Language/Sprache:

Jak zadbać o prywatność w biurze?

17 Sierpnia 2023


Dbałość o prywatność to cecha, którą powinno się wyróżniać każde dobrze zaaranżowane biuro. Jest to ważne zwłaszcza w biurach typu open space, gdzie trzeba dzielić się wspólną przestrzenią. Jak zadbać o prywatność w pracy? Pomogą nowoczesne meble biurowe, innowacyjne materiały oraz sprytne akcesoria.

Praca w biurze typu open space jest dla wielu osób trudna. Problemem jest wszechobecny szum i hałas. Niełatwo się skupić, gdy dookoła cały czas coś się dzieje.

Wielu pracowników ma kłopoty, by w takich warunkach odbywać jakościowe rozmowy telefoniczne czy skupić się na swoich zadaniach. Z kolei zadbanie o komfort sprawia, że wydajność pracowników wzrasta, podobnie jak ich zdolność do kreatywnego myślenia czy zadowolenie z pracy.

Co zrobić, aby pracownicy czuli się w miejscu pracy komfortowo? Niezbędne elementy to wysokiej jakości ergonomiczne meble biurowe – takie jak biurka czy krzesła biurowe.

Ergonomiczne – czyli dopasowane do indywidualnych potrzeb pracowników i tak zaprojektowane, by ułatwiały utrzymanie prawidłowej postawy. Właśnie takie meble znajdziesz w szerokiej ofercie firmy Unique Meble. Jeśli jednak chcesz dodatkowo zadbać o prywatność w biurze, warto przyswoić sobie najpierw kilka najważniejszych wskazówek.

Zalety prywatności w biurze

Dlaczego pracownicy potrzebują prywatności? Choć człowiek to istota społeczna, a podstawą dobrego funkcjonowania biura jest współpraca, to wszystko ma swoje granice. Ciągłe towarzystwo innych osób jest dla wielu pracowników wyjątkowo męczące. O dziwo, problem ten dotyczy dziś przede wszystkim nowoczesnych biur, z wieloma przeszkleniami i ze stanowiskami pracy w otwartej przestrzeni open space.

Jakie są zalety biura, w którym zadba się o prywatność pracowników i stworzy takie warunki pracy, aby nie byli oni wystawieni na wzrok innych osób i narażeni na ich ciągłą obecność? Wzrośnie tempo pracy i wydajność pracowników. Unikną oni problemów z koncentracją, przestaną zabierać pracę do domu, zmniejszy się też konieczność korzystania z opcji home office.

Prywatność jest ważna, szczególnie w zawodach wymagających skupienia, koncentracji i kreatywności. Potrzebują jej księgowi, analitycy finansowi, przedstawiciele marketingu, graficy czy informatycy. Równie ważna prywatność jest także w działach sprzedaży – tam, gdzie prowadzi się wiele rozmów telefonicznych, zapewnienie sobie komfortowego i pozwalającego się skupić miejsca pracy to podstawa dobrych wyników handlowych.

szafka na dokumenty

Konsekwencje braku prywatności

Na temat konsekwencji pracy w warunkach ograniczonej prywatności powstało wiele badań i opracowań naukowych. Jak udowodniono, w takich miejscach komfort pracy jest znacznie niższy. Więcej osób zdecyduje się na pracę w nadgodzinach oraz na home office.

Brak prywatności demotywuje zespół i obniża jego wyniki. Paradoksalnie prowadzi też do rzadszych interakcji „twarzą w twarz” i mniejszej liczby efektywnych spotkań, ponieważ członkowie zespołów są już zmęczeni swoim towarzystwem.

Największe problemy powoduje hałas i ciągły szum. Pracownicy narzekają też na to, że wiele osób zagląda im przez ramię, co utrudnia skupienie się i prowadzi do konfliktów.

Z tego powodu w nowoczesnych biurach problem braku prywatności traktuje się poważnie. Zarządcy biur i projektanci do dyspozycji mają, na szczęście, szeroki wybór nowoczesnych mebli biurowych oraz akcesoriów, które poprawiają prywatność w biurze.

Jakie meble mogą zapewnić prywatność w biurze?

Jak zadbać o większą prywatność w biurze typu open space? Oto wskazówki.

  • Indywidualne stanowiska pracy (wyposażone w biurko, ergonomiczny fotel biurowy, kontenerek biurowy) powinny być od siebie odseparowane, np. przy pomocy ścianek czy półścianek działowych oraz różnego typu przegród tapicerowanych.
  • Zwróć uwagę, aby wybrać ścianki czy przegrody tapicerowane specjalnymi tkaninami pochłaniającymi dźwięki, co dodatkowo zmniejszy hałas i poprawi akustykę.
  • Hałas w biurze zmniejszą też dobrze dobrane i przemyślane akcesoria do mebli biurowych – wysokiej jakości kółka w fotelach biurowych, panele wygłuszające (stawiane na biurku lub przymocowane do sufitu) oraz wysokiej klasy wykładziny podłogowe.
  • Pamiętaj, że poszczególne stanowiska pracy – zgodnie z przepisami BHP – muszą mieć co najmniej 13 m3 wolnej powierzchni i co najmniej 2 m2 podłogi, która nie jest zajęta sprzętami służbowymi.
  • W biurze typu open space zadbaj o miejsca ciszy – wydzielone przestrzenie, które pozwolą pracownikom prowadzić w skupieniu rozmowę telefoniczną czy spotkanie on-line. Mogą być zbudowane przy pomocy ścianek i przegród akustycznych, świetnie sprawdzają się też nowoczesne budki akustyczne.
  • O mniejszy hałas w biurze dbają też meble tapicerowane – sofy, fotele, boxy, a także tkaniny, np. zasłony.
  • W biurach z wieloma przeszkleniami rozwiązaniem poprawiającym prywatność mogą być specjalne folie pozwalające zmniejszyć w dowolnej chwili przezroczystość szklanych powierzchni.


Zobacz również

Wszelkie prawa zastrzeżone. ©
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA