Masz pytania? Zadzwoń do nas:
+48257587811
Language/Sprache:

Jak regulowane siedziska wpływają na zdrowie naszych pleców?

01 Grudnia 2020


Praca biurowa to w ogromnej części praca siedząca przy komputerze. Choć może się wydawać, iż jest ona lekka i przyjemna, doświadczenie pokazuje, że bez dobrze przygotowanego miejsca pracy jest ona męcząca, a nawet niebezpieczna dla naszego zdrowia. Największym problemem i bolączką pracowników biurowych jest nieprawidłowa pozycja ciała oraz źle dobrane krzesło. Wszystko to skutkuje bólem i zesztywnieniem kończyn, a nawet może skończyć się poważnymi zwyrodnieniami kręgosłupa. Dlatego ergonomiczne krzesło biurowe i jego odpowiednia wysokość w stosunku do biurka oraz naszego wzrostu to podstawa. Jak znaleźć najwygodniejszy fotel biurowy i czym się kierować przy jego wyborze?

Ergonomia krzesła biurowego – na czym właściwie polega?

Aby znaleźć krzesło biurowe, które naprawdę pozwoli nam zachować prawidłową pozycję ciała, a co za tym idzie, wyeliminować bóle kręgosłupa, musimy się najpierw dowiedzieć, na czym polega ergonomia miejsca pracy w biurze. Ergonomia w przypadku krzeseł biurowych oznacza tyle, że podczas kilkugodzinnej pracy w pozycji siedzącej nie odczuwamy dyskomfortu, bólu, a co za tym idzie, zdenerwowania niewygodnym ułożeniem ciała. Wpływ na to mają przede wszystkim: odpowiednia miękkość wypełnienia siedziska i oparcia, prawidłowe wyprofilowanie oraz odpowiednia wysokość krzesła. Niestety, dość często zdarza się, iż producenci krzeseł biurowych większą wagę przykuwają do wyglądu i atrakcyjności swoich produktów niż do ich prozdrowotnych właściwości. W efekcie to my, konsumenci, jesteśmy zmuszeni nabyć odpowiednią wiedzę w tym temacie, a niżeli zawierzać producentom reklamującym swoje produkty jako najlepsze na rynku.

Fotel biurowy odpowiedni dla kręgosłupa – czyli jaki?

Szukając odpowiedniego fotela biurowego, warto zwrócić uwagę na następujące elementy: podłokietniki i ich regulacja, rodzaj tapicerki, regulacja wysokości siedziska, szerokość i głębokość siedziska, pochylenie siedziska, panel lędźwiowy, regulacja wysokości i odchylenia oparcia, sprężynowanie oparcia, wypełnienie w krześle oraz bezwysiłkowe obracanie.

Regulowane oparcia

ERGOTECHJednym z najważniejszych z wymienionych elementów jest regulacja oparcia, gdyż to właśnie ono ma bezpośredni kontakt z kręgosłupem i w największej mierze wpływa na zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas pozycji siedzącej. Zdrowy fotel biurowy powinien posiadać możliwość regulacji wysokości profilu lędźwiowego. To bardzo ważne, by każdy użytkownik mógł dostosować podparcie odcinka lędźwiowego do swojego kształtu kręgosłupa. Brak tej możliwości jest najczęstszą przyczyną bólu w odcinku lędźwiowym. Oprócz tego oparcie krzesła biurowego powinno posiadać regulację odchylenia. W przypadku synchronicznego mechanizmu siedziska i oparcia, oparcie powinno odchylać się szybciej, aby stopy nie odrywały się od podłogi. W ten sposób nie zostanie zaburzony środek ciężkości. Dodatkową funkcją ułatwiającą znalezienie odpowiedniego dla siebie kąta odchylenia jest tak zwane sprężynowanie oparcia, czyli możliwość swobodnego bujania się i ustawienia właściwego odchylenia.

Regulowane siedziska

Równie istotne, co oparcia, są także regulowane siedziska. Chodzi konkretnie o możliwość ustawienia ich wysokości oraz pochylenia. Zazwyczaj fotele biurowe posiadają pneumatyczne siłowniki wyposażone w dźwignię regulacyjną, które pomagają szybko i skutecznie ustawić należytą wysokość siedziska. Ale w niektórych wypadkach przydać się może fotel z możliwością pochylenia siedziska do tyłu lub do przodu. Takie fotele są dedykowane osobom z chorym kręgosłupem lub zwyrodnieniami stawu biodrowego. Oto przykładowe ergonomiczne fotele idealne do pracy przy komputerze: https://www.unique-meble.pl/produkty/wau,44,1, https://www.unique-meble.pl/produkty/fulkrum,185,1, https://www.unique-meble.pl/produkty/ergotech,391,1.

Dlaczego warto wybrać odpowiedni fotel biurowy?

Dobrze dobrany fotel biurowy chroni nasz kręgosłup przed bólem i zwyrodnieniami. Naturalnie przekłada się to na naszą efektywność w pracy, gdyż zamiast na niewygodzie i odczuwanym bólu, możemy w pełni skupić się na swoich obowiązkach.Zobacz również

Wszelkie prawa zastrzeżone. ©
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA