Masz pytania? Zadzwoń do nas:
+48257587811
Language/Sprache:

Jak dobrać fotel ergonomiczny do swojej sylwetki?

19 Listopada 2020


Długie godziny spędzane za biurkiem mogą odbić się na kondycji naszego kręgosłupa. Wybór ergonomicznego fotela biurowego to gwarancja, że przez cały dzień będziemy w stanie w skupieniu pracować nad najbardziej nawet skomplikowanym projektem, a po wstaniu od biurka nie odczujemy bólu ani dyskomfortu. Ergonomia jest dyscypliną wiedzy zajmującą się zasadami i metodami optymalnego dostosowywania warunków pracy do właściwości fizycznych i psychicznych człowieka, zgodnie z wymaganiami fizjologii i psychologii pracy. Przyjrzyjmy się jak jej założenia realizowane są w przypadku foteli biurowych.

Ergonomiczny fotel biurowy, czyli jaki?

ERGOTHRONEJeśli wydaje wam się, że każdy atrakcyjnie wyglądający skórzany fotel prezesa to na pewno fotel ergonomiczny, jesteście w błędzie. Przesądzają o tym nie wygląd i materiał, z którego jest zrobiony, a konkretne parametry. Krzesło lub fotel ergonomiczny musi być zgodny przynajmniej ze standardem NEN-EN 1335-1, a najlepiej również ze standardem NPR 1813:2003. Istotna jest konstrukcja fotela i fakt, że z obowiązującymi normami zgodne są wszystkie jego elementy.

Najważniejsze elementy regulowane krzesła ergonomicznego

Wyobraźmy sobie, że rozbieramy ergonomiczny fotel biurowy na części pierwsze i sprawdzamy zgodności każdej z nich pod względem ergonomii oraz zgodności z wymienionymi wyżej normami.

Wysokość siedziska

Siedzisko powinno być umiejscowione na wysokości od 40 do 55 cm nad podłogą i mieć możliwość regulacji w zakresie co najmniej 12 cm. Mechanizm regulacji jest jednym z najważniejszych elementów każdego ergonomicznego fotela biurowego. To dzięki temu elementowi, niedostrzeganemu na pierwszy rzut oka, ponieważ znajduje się pod siedziskiem, jesteśmy w stanie wyregulować fotel do własnych potrzeb i budowy ciała. Jeśli nas fotel nie ma dodatkowego podnóżka, regulacja wysokości siedziska jest kluczowa.

Głębokość siedziska

wymiaryDobrze skonstruowany fotel biurowy nie może być za głęboki. Nie chodzi o to, żeby się w niego zapadać - jak ma to czasem miejsce w przypadku przeszarżowanych foteli kubełkowych - ale żeby dopasować odległość siedziska od oparcia do budowy ciała użytkownika. Osobom szczuplejszym i niższym służy przysunięcie siedziska bliżej oparcia, a mocniej zbudowanym i wyższym odsunięcie je od oparcia. Głębokość powinna się wahać od 40 do 42 cm z możliwością regulacja do 5 cm zgodnie z jedną z wymieniowych norm bądź od 38 do 48 zgodnie z drugą. Głębsze siedziska są nieergonomiczne.

Oparcie

Oparcie ergonomicznego fotela biurowego powinno podpierać całe plecy i cały kręgosłup. Wtedy mniej się męczymy w czasie siedzenia, nie jesteśmy zmuszeni wciąż modyfikować naszej pozycji i odrywać od pracy. Dobre oparcie ogranicza występowanie bólów ramion i kręgosłupa, ponieważ umożliwia swobodne krążenie krwi. Zgodnie z przywołanymi normami, wysokość oparcia powinna mieć co najmniej 36/37 cm, szerokość od 36 do 46, a kąt jego nachylenia oraz wysokość powinny być regulowane.

Podparcie lędźwiowe

Jeżeli fotel biurowy nie posiada regulacji wysokości całego oparcia, przynajmniej podparcie lędźwiowe powinno być regulowane w płaszczyźnie góra-dół. Kąt między oparciem a siedziskiem na poziomie miednicy musi być mniejszy niż 90 stopni, dlatego krzesła obrotowe są z reguły lepsze niż krzesła z mechanizmem synchronicznym.

Podłokietniki

Zgodna z normami wysokość, szerokość, długość oraz odległość od krawędzi siedzenia sprawia, że ergonomiczne podłokietniki pozwalają na swobodną pracę przy komputerze i mniejsze obciążenie ramion i obręczy barkowej.

Zagłówek

Oparcie zakończone zagłówkiem, o który możemy podeprzeć kark to gwarancja, że możemy zmniejszyć obciążenie dla odcinka szyjnego kręgosłupa.

Nasze propozycje foteli ergonomicznych


W naszej ofercie znajdziecie wiele modeli ergonomicznych foteli biurowych, a wśród nich:

ANGUUN - Wygodny fotel do pracy przy komputerze, z regulacja wszystkich kluczowych elementów konstrukcji: głębokości i wysokości siedziska, wysokości oparcia dla kręgów lędźwiowych, podłokietników oraz zagłówka. Podstawa jezdna wykonana jest z mocnego tworzywa (nylon), siedzisko tapicerowane jest tkaniną materiałową lub skórą. Samoważący mechanizm odchylania SYNCHRON umożliwia blokadę krzesła w kilku pozycjach.

FULKRUMFULKRUM - Ergonomiczny fotel biurowy zapewniający wygodną pracę przy biurku i komputerze. To także doskonałe siedzisko dla graczy. Jego estetyczny wygląd idzie w parze z niezwykle wysoką jakością wykonania każdego elementu. To model, który zapewnia komfort użytkowania nawet po wielu godzinach pracy za sprawą pełnej regulacji pozycji użytkownika. Producent wykorzystał nowoczesne mechanizmy umożliwiające regulację wysokości siedziska oraz zagłówka, podłokietników 3D, głębokości siedziska czy oparcia dla kręgów lędźwiowych. Można także precyzyjnie odchylać fotel za sprawą samoważącego mechanizmu SYNCHRON.

ERGOTHRONE - Najwyższej klasy, elegancki i ergonomiczny fotel biurowy, gwarantujący komfort i wygodę każdemu użytkownikowi. Fotel został wyposażony w odpowiednio wyprofilowane siedzisko, oparcie (z podparciem całego kręgosłupa, uwzględniającym jego naturalne krzywizny) i zagłówek tapicerowane siatką zapewniającą optymalną cyrkulację powietrza. Ponadto fotel posiada regulowane w dwóch płaszczyznach podłokietniki, system ważący SYNCHRON, a w wersji z podnóżkiem - również wygodne podparcie dla stóp.Zobacz również

Wszelkie prawa zastrzeżone. ©
Projekt i wykonanie: MEETMEDIA