Do you have any questions? Call us:
+48 25 758 78 11
Choose language:

Rozpraszacze w biurze – jak ich uniknąć?

14 Of December 2023


Zdolność koncentracji jest niezastąpiona, jednak żeby móc pracować efektywnie, potrzebujesz odpowiedniego środowiska roboczego, a w tym celu musisz pozbyć się… Rozpraszaczy.

Jakie są najczęściej spotykane rozpraszacie w biurze – zarówno tym firmowym, jak i domowym – i jak ich uniknąć? Podpowiadamy!

Co wpływa na rozpraszanie podczas pracy?

Rzeczy, które negatywnie wpływają na Twoją koncentrację, jest mnóstwo. Przede wszystkim może to być niewygodne biurko lub skrzypiące krzesło, poza tym deficytom uwagi sprzyja także nieład panujący w przestrzeni roboczej oraz oczywiście hałas, powiadomienia z aplikacji, jak i niekiedy współpracownicy czy, w biurze domowym, ten jeden sąsiad, który od dwudziestu lat robi remont.

W przypadku „zdalnych” rozpraszaczy rozwiązanie jest proste. Jeśli musisz być online i potrzebujesz mieć otwartą aplikację firmową, wyłącz powiadomienia dźwiękowe. W przypadku hałasu – zainwestuj w dobre słuchawki tłumiące dźwięki.

A co do mebli i bałaganu – mamy dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci zoptymalizować Twoją przestrzeń roboczą w taki sposób, że te dwa czynniki przestaną być problemem!

Meble biurowe jako pierwsza przyczyna 

Dużo mówi się o tym, że niewygodne meble biurowe mają fatalny wpływ na zdrowie i samopoczucie, ale jakoś rzadko wspomina się o tym, że są również zabójcami produktywności.

Bolące plecy czy zdrętwiałe ramiona wymagają robienia częstszych przerw, a trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji sprawiają, że ciągle wypadasz z rytmu i nie możesz się skupić? Pora zadbać o ergonomię!

Wybierając fotel, zwróć uwagę na to, żeby był on dopasowany do Twojej sylwetki. Posiadał wygodne oparcie, zagłówek oraz część wspierającą odcinek lędźwiowy. Warto również zainwestować w specjalny podnóżek, dzięki któremu zadbasz o zdrowie nóg – im także nie służy długotrwałe przebywanie w jednej pozycji.

Jeśli bardzo dużo siedzisz i nawet ergonomiczne krzesła biurowe nie spełniają Twoich oczekiwań, rozważ kupno fotela do siedzenia dynamicznego. Dzięki takiemu meblowi można często zmieniać pozycję, a dodatkowo fotel wymusza pracę mięśni przykręgosłupowych, co jest bardzo korzystne dla pleców.

Co do biurka, ono także powinno być dopasowane do Twojego wzrostu i umożliwiać Ci zachowanie prawidłowej postawy. W sklepach możesz znaleźć na przykład biurka o regulowanej wysokości – to idealny wybór, jeśli dużo siedzisz. Takie rozwiązanie umożliwi Ci także pracę na stojąco, która jest znacznie lepsza dla kręgosłupa.

Przy okazji pamiętaj, żeby robić przerwy od pracy średnio co 45 minut i w ich trakcie trochę się porozciągać i pochodzić. Te kontrolowane momenty odpoczynku powinny pozytywnie wpłynąć na Twoją produktywność, nie wspominając o zdrowiu!

Bałagan

Czy wiesz, że ludzki mózg uwielbia porządek, a ciągłe wizualne przypominajki o braku organizacji sprawiają, że naprawdę trudno uzyskać optymalny poziom skupienia? Co więcej, widok bałaganu zwiększa przeciążenie poznawcze i może znacznie obniżyć zdolność do zapamiętywania i przetwarzania informacji!

Dlatego jeśli nie możesz się skupić, być może winowajcą jest nieład panujący na biurku? Co prawda często mówi się, że „geniusz panuje nad chaosem”, ale bądźmy szczerzy – niewielu z nas jest geniuszami, a ludzie inteligentni lubią porządek. Jeśli więc widok Twojego blatu roboczego Cię przytłacza i masz dosyć dezorganizacji, zadbaj o porządek na biurku.

Pomogą Ci w tym odpowiednio dobrane regały, półki i szafki biurowe. Zwłaszcza te ostatnie są wyjątkowo użyteczne, ponieważ za ich drzwiczkami możesz schować wszystko to, co Cię irytuje. Odpowiednio zorganizowane biurko nie tylko pomoże Ci się skupić, ale też pozwoli Ci szybciej znajdować wszystkie potrzebne w pracy dokumenty i przybory, co również przekłada się na oszczędność czasu!

Podsumowanie

Podsumowując – zacznij od ogółu, a potem przejdź do szczegółu. Najpierw upewnij się, że za trudnościami z koncentracją nie stoi niewygodne krzesło oraz źle dobrane biurko. Następnie uporządkuj i zorganizuj swoją przestrzeń tak, by na blacie znajdowały się tylko niezbędne rzeczy, jak długopis, notatnik i butelka z wodą – odpowiednie nawodnienie również jest bardzo ważne, a dehydratacja także może wpływać na problemy z koncentracją!

Pamiętaj o robieniu przerw, ale nie wykorzystuj ich do śledzenia mediów społecznościowych, tylko porozciągaj się trochę lub przejdź po pomieszczeniu.

Jeśli masz duże problemy ze skupieniem uwagi, wypróbuj aplikacje lub wtyczki do przeglądarki pozwalające podzielić czas na bloki robocze, a przed przystąpieniem do pracy spisz sobie wszystkie zadania do wykonania na dziś. Wykreślanie z listy kolejnych pozycji jest bardzo motywujące!

Wycisz powiadomienia głosowe ze wszystkich aplikacji oraz wyłącz te, które nie są Ci potrzebne do pracy.

Na koniec zadbaj o to, żeby pomieszczenie, w którym pracujesz, było przewietrzone, a Twoje stanowisko – odpowiednio oświetlone. Powodzenia!also check

All rights reserved. ©
Design and realization: MEETMEDIA