Do you have any questions? Call us:
+48 25 758 78 11
Choose language:

Ergonomia pracy. Jak wybrać fotel dopasowany do swoich potrzeb?

22 April 2022


Zwykły fotel biurowy a fotel ergonomiczny

Ergonomia to nauka, która podpowiada, jak siedzieć, by minimalizować wielogodzinne przebywanie w niezdrowej pozycji. To o wiele więcej niż zwykła wygoda. To dbałość o lepsze samopoczucie i większą efektywność w pracy. Czym różni się ergonomiczny fotel od zwykłego krzesła biurowego?

  • Fotel ergonomiczny można dopasować do indywidualnych cech użytkownika. Należy do nich waga, wzrost, rodzaj postawy czy nawet długość nóg i rąk.
  • Dopasowanie umożliwia zmiana wysokości siedziska i zagłówka oraz opcja ustawienia oparcia czy podłokietników. Zwykły fotel to mebel, który może wyróżniać wygoda, ale nie da się go dostosować do wymiarów i potrzeb konkretnego użytkownika.
  • Ergonomiczny fotel biurowy powinien wymuszać prawidłową postawę ciała podczas pracy. Zadba więc, w przeciwieństwie do zwykłego krzesła biurowego, by użytkownik się nie garbił ani nie podpierał rękami.

Dlaczego ważne jest dobranie odpowiedniego fotela do komputera?

Choć siedzenie w przypadku pracy biurowej wydaje się czymś oczywistym, przebywanie kilka godzin w tej samej pozycji nie wpływa korzystnie na ludzki organizm. Mózg człowieka lepiej funkcjonuje w ruchu – to pozostałość ewolucji. Niewygodna pozycja siedząca zmniejsza efektywność wykonywanych zadań, motywację, kreatywność. Bezpośrednio wpływa ona nie tylko komfort pracy, ale i na jej jakość.

Odpowiednio dobrany fotel do biurka (a więc fotel biurowy ergonomiczny) dzięki swojej konstrukcji ułatwia spontaniczne zmiany położenia ciała w trakcie pracy. Jest obrotowy, a ustawienie oparcia, zagłówka czy siedziska można wyprofilować. 

Efekt? Dobry fotel do pracy przy biurku poprawia szybkość wykonywanych zadań, zwiększa zaangażowanie pracownika i ma dobroczynny wpływ na jego samopoczucie. Właśnie z tego powodu ergonomiczne stanowisko pracy jest jednym z najważniejszych elementów filozofii wellbeing w biurach, czyli projektowania miejsc do pracy w taki sposób, by poprawiały fizyczny dobrostan pracowników.

Na co zwrócić uwagę, kupując ergonomiczny fotel do pracy przy biurku?

Jak wybrać fotel biurowy? Dowiedz się, co warto sprawdzić przed zakupem!

  • Fotel ergonomiczny pozwala na indywidualne dopasowanie do wzrostu użytkownika. Ważna jest więc kilkustopniowa regulacja wysokości siedziska, którą można ustawić bez wstawania z fotela.
  • Wybierz fotel obrotowy, który ułatwi pracę i zwiększy ilość spontanicznych ruchów korzystnie działających na kręgosłup.
  • Rozmowy przez telefon (i ogólnie zmianę pozycji w trakcie pracy) ułatwi odchylany zagłówek z opcją ustawiania. Dzięki temu nawet wielogodzinne korzystanie z fotela będzie komfortowe. Ma to znaczenie także jeśli fotel służy jako gamingowy!
  • Siedzisko w fotelu do pracy powinno być wykonane z wysokiej jakości pianki, która nie odkształca się po długim użytkowaniu.
  • Zwróć uwagę na tkaninę obiciową - jej zadanie to odprowadzanie wilgoci i wentylacja fotela.
  • Fotel do komputera musi być wyposażony w regulowane podłokietniki, które odciążają kręgosłup i dają podparcie rękom.
  • Wygodny fotel biurowy ma też mechanizm regulacji oparcia dla kręgów lędźwiowych, co pozwala na całkowite odciążenie kręgosłupa.

Jaki model wybrać? W asortymencie foteli i krzeseł z oferty unique-meble.pl nie brakuje krzeseł biurowych ergonomicznych, które wyróżniają się solidną konstrukcją, nowoczesnym designem, a przede wszystkim stoi za nimi ogromna wiedza projektantów, którzy potrafią tworzyć meble poprawiające komfort pracy.also check

All rights reserved. ©
Design and realization: MEETMEDIA