Hast du Fragen? Rufen Sie uns an:
+ 49 15730957332
Sprache auswählen:

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze fotela do pracy 24/7?

09 Września 2022


W wielu miejscach trzeba pracować nieustannie, 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. Tak działają na przykład służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, a także zakłady produkcyjne. Wyposażenie miejsca pracy 24/7 ma szczególne znaczenie. Odpowiedni komfort i niezawodność muszą zapewniać także fotel.

Dyżurni policji i straży pożarnej, różnego rodzaju dyspozytorzy, pracownicy odpowiedzialni za nadzór produkcji czy utrzymanie ruchu – wszyscy pracują w systemie pracy ciągłej. Oznacza to, że na danym stanowisku pracy stale ktoś przebywa.

Podczas zmiany jeden pracownik schodzi z fotela, a zastępuje go kolejny. Rzecz z pozoru prozaiczna – wyposażenie w odpowiedni mebel do siedzenia – nabiera w tym przypadku istotnego znaczenia.

Praca 24/7, a jej wpływ na zdrowie

Praca w systemie ciągłym zwykle wiąże się z wykonywaniem ważnych i odpowiedzialnych obowiązków. Osoby takie odpowiadają za bezpieczeństwo innych lub prawidłowe działanie istotnych elementów infrastruktury. Wykonują czynności wymagające ciągłego skupienia i nadzoru. To wyczerpuje i męczy, szczególnie że praca jest wykonywana także w godzinach nocnych. Dlatego ich miejsce pracy musi być wyposażone możliwie wygodnie i ergonomicznie.

Tak zwany fotel 24-godzinny czy też fotel dyspozytorski ma być wygodny i niezawodny. Źle dobrane siedzisko, w przypadku osoby siedzącej przez całą 8- czy 12-godzinną zmianę, może mieć istotny wpływ na stan zdrowia i jakość wykonywanej pracy. Nieprawidłowa pozycja lub brak możliwości jej zmiany męczy i rozkojarza, co z kolei wpływa na koncentrację i pracę.

Długotrwałe używanie niewłaściwego fotela wywołuje także bóle mięśni, a w dłuższej perspektywie choroby kręgosłupa, stawów lub nawet niebezpieczne objawy neurologiczne.

Pracownik nie będzie myślał o tym, na czym i jak siedzi. Dla niego najważniejsze są odpowiedzialne zadania, które wykonuje. O jego komforcie i zdrowiu powinien pomyśleć pracodawca i wybrać odpowiedni fotel 24/7.

fotel do pracy 24/7

Wygoda to podstawa

Fotele biurowe 24 muszą być ergonomiczne. Oznacza to, że należy dopasować je do potrzeb pracowników i zadań, które wykonują. Co ważne, jest to mebel, z którego korzysta więcej niż jedna osoba, a każdej powinien służyć równie wydajnie. Dlatego dobre fotele 24 powinny mieć możliwość daleko idącej konfiguracji i łatwego ustawienia pod konkretną osobę.

Podstawowe możliwości, jakie powinien zapewniać fotel, to możliwość podwyższania i obniżania siedziska, a także regulacja kąta jego nachylenia. Niektóre siedziska pozwalają też na osobne ustawienie części skrajnej, bliżej kolan.

Oparcie powinno dawać możliwość regulacji w większym zakresie niż tylko ustawienie odchylenia, ale też na przykład odległości od siedziska, wysokości, a w niektórych modelach – osobnej regulacji poszczególnych stref, na przykład barkowej lub lędźwiowej.

Fotel dyspozytorski musi mieć zagłówek, który zapewni odpowiednie podparcie podczas wielogodzinnych dyżurów. Do tego dochodzą regulowanej wysokości, miękkie podłokietniki oraz – ważne przy długim siedzeniu – możliwości podparcia kolan.

Wszystkie pokrętła i przełączniki powinny być dostępne i proste w obsłudze tak, aby zmiana pozycji odbywała się łatwo, szybko i intuicyjnie.

Można stwierdzić, że przecież większość dobrych mebli biurowych oferuje takie lub prawie takie same możliwości. Owszem, ale trzeba też pamiętać, że fotel w biurze, na którym siedzi zawsze ten sam człowiek, profiluje się raz i zazwyczaj już pozostaje w takim ustawieniu. Natomiast fotel 24-godzinny będzie konfigurowany praktycznie na każdej zmianie. Musi być do tego przystosowany i odporny.

Fotel, który powinien służyć latami

Na fotelu dyspozytorskim ciągle ktoś siedzi! Dlatego też ważna jest jakość wykonania i trwałość wykorzystanych materiałów. Fotele dyspozytorskie są przygotowywane w standardzie i parametrach, które z powodzeniem zapewniają bezpieczne siedzenie osobom o wadze do 150 kilogramów. Poza pracą ciągłą jest to dobra alternatywa dla klasycznego krzesła do biurka.

Ze względu na konieczność zapewnienia odpowiednich parametrów i jakości, fotele 24 muszą posiadać stosowne certyfikaty i atesty. Istnieją określone prawem normy, które wskazują, z czego, w jakich wymiarach i w jaki sposób należy takie siedziska produkować.

fotel 24/7

Jaki materiał będzie odpowiedni?

Jakość sprowadza się do szczegółów. Intensywnie użytkowany fotel 24/7 powinien być pokryty materiałem, który nie będzie się przecierał i brudził. Jednocześnie musi zapewnić odpowiedni komfort siedzenia, przepływ powietrza i odpowiednią miękkość.

Równie ważna, a często niedoceniana, jest podstawa fotela. Powinna być odpowiednio masywna, najlepiej ciężka i wykonana z metalu, aby zapewnić stabilność – także przy mocnym odchylaniu. Zastosowane w fotelu kółka muszą być przystosowane do dużych obciążeń i częstego przesuwania, aby osoba pracująca miała łatwy dostęp do wszystkich wykorzystywanych w pracy urządzeń.

Podsumowanie

W sytuacji, kiedy trzeba działać pod wpływem stresu i podejmować szybkie decyzje, pracownik może nie wstać z fotela przez wiele godzin. Jeżeli dobrze wybrano wygodne krzesło do biurka, po skończonym dyżurze nie odczuje fizycznych dolegliwości.

Często mówi się o konieczności zapewnienia dobrych foteli kierowcom jeżdżącym w długie trasy. Praca 24/7 to identyczna sytuacja. Odpowiednio dobrane meble biurowe, w tym fotel 24-godzinny, zapewnią komfort i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.Siehe auch

Alle Rechte vorbehalten. ©
Design und Ausführung: MEETMEDIA