Hast du Fragen? Rufen Sie uns an:
+ 49 15730957332
Sprache auswählen:

Jak wybrać fotel biurowy?

20 Lutego 2023


Z tego artykułu dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie dobrego fotela do pracy przy komputerze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotela biurowego?

Wygodny fotel biurowy to taki, którego poszczególne elementy pozwalają na indywidualne dostosowanie do sylwetki użytkownika. Powinien zapewnić wygodę pracy nawet po kilku godzinach przy biurku oraz prawidłową postawę ciała w pozycji siedzącej.

Dowiedz się, na jakie elementy zwrócić uwagę, by zapewnić sobie komfort pracy i uniknąć bólu pleców po wielu godzinach w fotelu.

Siedzisko

Regulowane i dobrze wyprofilowane siedzisko to jeden z ważniejszych elementów idealnego fotela biurowego. Powinno być dostosowane do wielkości i wagi użytkownika, nie może być ani zbyt wąskie, ani zbyt szerokie.

Zaokrąglenia po bokach pozwolą odciążyć dolne partie ud, a odpowiednia miękkość zapewni komfort i wygodę podczas pracy przy biurku.

Siedzisko powinno mieć też regulowaną głębokość i kąt nachylenia, dzięki czemu można jeszcze precyzyjniej dopasować je do indywidualnych potrzeb użytkownika. Z kolei regulacja wysokości siedziska pozwoli przyjąć właściwą pozycję przy biurku – stopy powinny dotykać podłoża, a kolana być zgięte pod kątem 90 stopni.

Oparcie

Zadaniem oparcia w krześle biurowym jest odciążenie kręgosłupa oraz utrzymanie go we właściwej pozycji. Niedopasowane oparcie będzie pogłębiać wady postawy oraz może przyczynić się do pojawienia się bólu w odcinku lędźwiowym.

Powinno posiadać możliwość regulacji odchylenia o kilka do kilkunastu stopni w kierunku podłogi oraz dodatkowe, ruchome wsparcie części lędźwiowej, którego wysokość można dostosować do wzrostu pracownika biurowego.

Podłokietniki

Regulowane podłokietniki to kolejny ważny element ergonomicznego fotela biurowego. Pozwalają odciążyć ramiona podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Będą przydatne zwłaszcza osobom, które dużo piszą na klawiaturze. Dzięki podparciu łokci w trakcie pisania unikniesz bólu pleców i ramion.

Regulacja powinna umożliwiać zmianę wysokości podłokietników, a także ustawienia bardziej w przód lub w tył. W niektórych modelach foteli biurowych można je nawet obracać, co zwiększa ich funkcjonalność i pozwala jeszcze precyzyjniej dostosować ich ustawienie do potrzeb użytkownika.

Materiał

Na jakość i komfort użytkowania fotela biurowego wpływ mają materiały, z jakich został wykonany, w szczególności siedzisko i oparcie. Zazwyczaj są one wykonane ze skóry, tworzyw syntetycznych lub plastiku.

Aby zapewnić wentylację i odpowiednią cyrkulację powietrza, w oparciach często stosuje się siatkę typu mesh czy też wykonuje w nich specjalne otwory zapewniające przepływ powietrza.

Z kolei aby oparcie było bardziej miękkie, niekiedy wypełnia się je pianką, która zapewnia komfort podczas siedzenia i opierania się.

Fotele biurowe z pokryciem skórzanym dobrze dostosowują się do kształtu ciała, ale wymagają odpowiedniej konserwacji. Z kolei krzesła plastikowe łatwo się czyści, ale za to gorzej odprowadzają wilgoć.

Wiele zależy więc od tego, na czym bardziej nam zależy – pełnej wygodzie czy też funkcjonalności użytkowania?

 

Dodatkowe udogodnienia

Na rynku dostępne są też rodzaje foteli z różnymi dodatkowymi udogodnieniami. Fotele obrotowe posiadają pięcio- lub czteroramienną podstawę na kółkach. Umożliwiają one obrót krzesła jak i podjechanie nim sprzed biurka do na przykład szafki z dokumentami.

W pracy biurowej fotele obrotowe są bardzo praktyczne i powszechnie stosowane. Zwróć uwagę, aby kółka były stabilne, tak by krzesło nie odjeżdżało przy każdym, najmniejszym ruchu.

Fotele kubełkowe o specjalnie wyprofilowanym siedzisku i podłokietnikach są chętnie wybierane przez pracowników biurowych, ale także graczy. Zapewniają idealne podparcie ważniejszych punktów ciała, a jednocześnie większą swobodę ruchu niż klasyczne fotele biurowe.

Praktycznym udogodnieniem jest także zagłówek, który umożliwia odciążenie odcinka szyjnego i przyjęcie wygodnej pozycji podczas przerwy czy pracy wykonywanej nie bezpośrednio na komputerze. Dobrym rozwiązaniem jest też poduszka szyjna, która dodatkowo odciąża cały kręgosłup.

Podsumowanie

Na rynku dostępne są różne modele foteli biurowych, a ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Szukając idealnego modelu do pracy, warto wziąć pod uwagę jakość wykonania, dodatkowe udogodnienia, które są dla nas ważne oraz design.

Unique Meble posiada w swojej ofercie specjalistyczne modele foteli biurowych, które odznaczają się dużą wytrzymałością, stabilną konstrukcją oraz dobrym wyprofilowaniem. Dzięki temu zapewnią użytkownikowi wygodę podczas długich godzin pracy siedzącej i z pewnością posłużą przez wiele lat, zachowując doskonały wygląd.Siehe auch

Alle Rechte vorbehalten. ©
Design und Ausführung: MEETMEDIA