Hast du Fragen? Rufen Sie uns an:
+ 49 15730957332
Sprache auswählen:

Home office — jak zorganizować biuro we własnym domu?

19 Maja 2023


Praca zdalna stała się popularna w ciągu ostatnich trzech lat ze względu na pandemię COVID-19. Wymusiła ona na wielu firmach wprowadzenie home office. Pracownicy zaś w wielu przypadkach szybko przyzwyczaili się do wypełniania swoich obowiązków z własnego domu. Jednak wielu z nich zapomina wciąż o tym, jak ważna jest ergonomia i odpowiednie przygotowanie miejsca pracy.

Praca zdalna wymaga odpowiedniego przygotowania przestrzeni w domu, aby stworzyć wygodne i sprzyjające warunki. Z artykułu dowiesz się, jak urządzić pokój do pracy, by wykonywać swoje obowiązki w pełnej koncentracji i po kilku godzinach pracy nie narzekać na ból pleców, drętwienie rąk czy skurcze mięśni. Odpowiedni fotel i biurko są tutaj kluczowe.

Jak przygotować się do pracy zdalnej?

Home office to nic innego, jak wykonywanie pracy z domu lub innego miejsca poza siedzibą firmy. Pracownik na home office, korzystając z komputera i łączności internetowej, wypełnia swoje obowiązki wobec pracodawcy.

Dzięki technologii, która umożliwia pracownikom komunikację z zespołem, dostęp do niezbędnych plików i dokumentów oraz przeprowadzanie spotkań i konferencji online, taki sposób pracy jest możliwy w wielu zawodach. W ramach home office pracownik może wykonywać swoje obowiązki w elastycznych godzinach i mieć większą kontrolę nad swoim czasem pracy.

Jeśli i Ty możesz pracować w ten sposób, przygotuj miejsce do pracy w domu!

 1. Wybierz odpowiednie miejsce, czyli takie, które będzie ciche i pozbawione rozpraszaczy, takich jak telewizor czy radio. Możesz rozważyć wydzielenie osobnego pokoju na biuro lub stworzenie kącika do pracy w pokoju dziennym czy w sypialni.
 2. Zadbaj o dobre oświetlenie, aby uniknąć zmęczonych oczu i bólu głowy. Wybierz jasne światło dzienne oraz lampy wiszące i biurkowe, które zapewnią odpowiednie oświetlenie po zmroku.
 3. Upewnij się, że masz sprawny sprzęt i narzędzia pracy, takie jak laptop, monitor, klawiatura i mysz, a także szybkie i niezawodne połączenie internetowe.
 4. Zadbaj o odpowiednie organizowanie przestrzeni pracy. Wykorzystaj półki i szafki do przechowywania dokumentów, papieru, długopisów, kopert itp.
 5. Udekoruj przestrzeń elementami, które pozwolą Ci czuć się komfortowo. Wykorzystaj rośliny doniczkowe, obrazki.

Pamiętaj, że odpowiednio zorganizowane miejsce pracy wpływa na Twoją wydajność i motywację, a także na pozytywne podejście do pracy zdalnej.

Jakie meble przydadzą się w domowym biurze?

W domowym biurze przydadzą się meble, które pozwolą na wygodne i ergonomiczne wykonywanie pracy. Które z nich musisz koniecznie kupić, zwracając uwagę na ich jakość, nie tylko na estetykę?

 • Biurko — wybierz biurko o odpowiedniej wysokości. Ma gwarantować wygodne i bezpieczne siedzenie przy komputerze. Biurko powinno mieć odpowiednią powierzchnię roboczą, aby można było swobodnie pracować na nim z dokumentami, laptopem czy innymi narzędziami pracy.
 • Krzesło — wygodne krzesło biurowe to takie, które będzie dostosowane do Twojej sylwetki i pozwoli Ci na siedzenie przez dłuższy czas. Tutaj najlepiej sprawdzi się fotel z regulowaną wysokością, odpowiednio wyprofilowanym siedziskiem i oparciem z podparciem odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jeśli szukasz takiego fotela, sprawdź ofertę producenta mebli biurowych Unique.
 • Regał na dokumenty i książki to niezbędne meble w domowym biurze. Wybierz taki, który będzie odpowiednio duży i wytrzymały, aby pomieścić wszystkie potrzebne dokumenty, akta i książki.
 • Półka na akcesoria biurowe i drobiazgi to praktyczne rozwiązanie, które pomoże Ci zachować porządek i organizację w biurze.
 • Jeśli masz większą przestrzeń, rozważ zakup klasycznych foteli lub kanap, na których można odpocząć w przerwie od pracy.

Ergonomia to podstawa

Ergonomiczny fotel do pracy zapewnia optymalne podparcie ciała, minimalizując ryzyko bólu i urazów.

Wielogodzinne przesiadywanie podczas pracy na nieodpowiednim fotelu, niedostosowanym do Twoich indywidualnych potrzeb, może prowadzić do bólu kręgosłupa, szyi, ramion czy pleców. A to w konsekwencji wpływa na wydajność, umiejętność koncentracji i skupienia na zadaniach. Dlatego warto zainwestować w dobre, ergonomiczne krzesło do pracy przy komputerze.

Ergonomiczny fotel to taki, który został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu maksymalnego komfortu pracy. Na co zwrócić uwagę, wybierając fotel do pracy przy komputerze?

 • Fotel do home office musi mieć regulację wysokości. Dzięki niej można dopasować położenie siedziska do wzrostu i indywidualnych potrzeb użytkownika oraz wysokości biurka.
 • Dzięki regulacji kąta nachylenia oparcia użytkownik może dopasować fotel do swoich potrzeb: pracować w pozycji wyprostowanej lub półleżącej.
 • Regulacja wysokości podłokietników gwarantuje optymalne ułożenie ciała i podparcie ramion i łokci.
 • Ergonomiczny fotel powinien mieć możliwość regulacji głębokości siedziska, aby można było dostosować je do długości ud.
 • Wygodne i miękkie siedzisko, które jednocześnie nie przykleja się do ciała, nie powoduje odparzeń ani dyskomfortu nawet po dłuższym okresie siedzenia.


Siehe auch

Alle Rechte vorbehalten. ©
Design und Ausführung: MEETMEDIA