Hast du Fragen? Rufen Sie uns an:
+ 49 15730957332
Sprache auswählen:

Fotele biurowe zgodne z rozporządzeniem ministra z 2023 roku – jakie powinny być?

09 Maja 2024


Wszyscy wiemy, jak szkodliwe jest siedzenie. Jednak co zrobić, jeśli wykonujemy pracę biurową i nie jesteśmy w stanie uniknąć spędzania ośmiu godzin przy biurku? Możemy zadbać o to, by nasze stanowisko pracy było wygodne i dopasowane do naszych potrzeb!

Jednak o ile w przypadku osób pracujących zdalnie to nie problem, o tyle w przypadku pracowników biurowych konieczne było wprowadzenie zmian systemowych – zwłaszcza że ostatnie rozporządzenie dotyczące tej kwestii wydano ponad ćwierć wieku temu!

Zgodnie z nowymi wytycznymi ministra pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia zatrudnianym osobom optymalnych warunków pracy. Jakie wymogi musi spełniać idealne stanowisko oraz, przede wszystkim, jakie fotele biurowe powinny znaleźć się w biurach czy urzędach? O tym poniżej!

Co zawiera rozporządzenie ministra z 2023 roku?

Rozporządzenie z 2023 roku zmienia regulacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory komputerowe. W dokumencie zostały między innymi określone minimalne wymogi dotyczące ergonomii tego typu miejsc, takie jak aranżacja wyposażenia – między innymi krzeseł czy biurek – oraz sposób, w jaki powinny być ustawione, by zapewnić pracownikom optymalne warunki.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra, w trakcie wykonywania obowiązków pracownik musi mieć możliwość zachowania prawidłowego ułożenia ciała oraz odpowiednią ilość miejsca, pozwalającą na swobodne poruszanie się w obrębie stanowiska.

Dokument określa również wymagania dotyczące oświetlenia przestrzeni – stanowisko nie tylko powinno być odpowiednio jasne, lecz dodatkowo pracodawca ma obowiązek zredukować efekt olśnienia (odbicia światła), który niekorzystnie wpływa na wzrok i może być męczący dla pracownika.

Poza tym w rozporządzeniu bardzo precyzyjnie opisano, jak powinien wyglądać fotel biurowy. Jakie wymogi musi spełniać tego typu mebel?

Jakie wymogi muszą spełniać fotele biurowe, aby były zgodne z rozporządzeniem?

Krzesło lub fotel biurowy dla pracownika musi spełniać określone wymagania dotyczące:

stabilności – zgodny z rozporządzeniem fotel musi być wyposażone w odpowiednią podstawę, posiadającą co najmniej pięć punktów podparcia – takich jak na przykład kółka jezdne;

regulacji – fotel lub krzesło powinno być regulowane, by pracownik mógł dopasować je do swoich wymagań. Możliwość regulacji powinny posiadać takie elementy, jak: siedzisko, oparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa, oparcie dla pleców (od 5 do 30 stopni);

wymiarów – krzesło powinno być dopasowane do potrzeb pracownika.

Warto również dodać, że pracodawcy czas na wprowadzenie zmian mają do 18 maja 2024!

Jeśli zastanawiasz się, gdzie znaleźć odpowiednie krzesła spełniające wszystkie te wymagania, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji.

Fotele biurowe w Unique, które spełniają wymagania

Znalezienie idealnego fotela do biura to spore wyzwanie. Taki mebel powinien być nie tylko wygodny i zgodny z wytycznymi, lecz również przy tym musi mieć odpowiednią prezencję. W Unique doskonale wiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając krzesła biurowe, dlatego poniżej mamy dla Ciebie listę artykułów, które zapewnią siedzącemu maksimum komfortu, a przy okazji będą eleganckim dodatkiem do office space.

WAU – to doskonałe połączenie stylu i komfortu. Dzięki regulowanemu zagłówkowi, oparciu i siedzeniu ten ergonomiczny fotel zapewnia pełny komfort nawet podczas długich godzin siedzenia. Dodatkowo WAU ma regulowaną głębokość podparcia lędźwiowego oraz podłokietniki 2D, a także mechanizm SLID, pozwalający na zmianę głębokości siedziska. Całości dopełnia obicie z oddychającej siatki i wysokiej jakości tkaniny odpornej na ścieranie.

Fotel został wyposażony w wytrzymałą, aluminiową podstawę, dzięki czemu jest lekki, a przy tym może udźwignąć nawet 130 kg.

Fotel HERO to prawdziwe osiągnięcie w dziedzinie komfortu i funkcjonalności. Model ma regulowany zagłówek, część wspierającą odcinek lędźwiowy oraz podłokietniki 4D, które pozwalają na idealne dopasowanie go do potrzeb użytkownika. Dodatkowo, dzięki regulowanej wysokości i samoważącemu się mechanizmowi SYNCHRON zapewnia idealne wsparcie dla całego ciała i ułatwia zachowanie prawidłowej postawy.

Design HERO jest bardzo efektowny, a elegancji dodaje mu podstawa z polerowanego aluminium. To idealny wybór do domu i biura!

FOCUS to fotel uniwersalny i komfortowy. Regulowane elementy, takie jak wsparcie odcinka lędźwiowego, podłokietniki 3D i siedzisko pozwalają na szybką i łatwą personalizację krzesła. Dodatkowo mechanizm SYNCHRON umożliwia przyjęcie pozycji odchylonej.

Oparcie i siedzisko fotela zostało pokryte oddychającą siatką, zwiększającą wygodę użytkowania. Dodatkowo FOCUS osadzony jest na stelażu z polerowanego aluminium, który przekłada się na wyjątkową estetykę oraz wytrzymałość produktu.

Krzesło biurowe ERGOTECH gwarantuje maksimum komfortu podczas długich godzin spędzanych za biurkiem. Regulowane podłokietniki i mechanizm samoważący SYNCHRON sprawiają, że mebel jest wyjątkowo uniwersalny, a przy okazji ułatwiają zachowanie prawidłowej postawy. Dodatkowo fotel można dopasować do swoich potrzeb dzięki regulowanemu zagłówkowi i oparciu.

Fotel został pokryty siatką i, w zależności od wybranej opcji, osadzony na nylonowej lub aluminiowej, wytrzymałej podstawie. Dodatkowo biała wersja jest wyposażona w białe, miękkie kółka idealne na twarde powierzchnie.

Fotel CHESTER to doskonałe rozwiązanie dla osób wykonujących pracę siedzącą. Dzięki regulowanej wysokości zagłówka, oparcia i siedziska oraz możliwości regulacji podłokietników w trzech płaszczyznach, ten model ułatwia zachowanie prawidłowej pozycji ciała. Komfort siedzenia dodatkowo poprawia mechanizm SYNCHRON.

Dla dodatkowego komfortu zagłówek i oparcie obito specjalną siatką, a siedzisko – wytrzymałą tkaniną, które pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza. Fotel ma solidną, stabilną podstawę z mocnego tworzywa – może wytrzymać obciążenie do 130 kg.

ULTIMA to wygodny i ergonomiczny wybór. Idealny fotel do pracy 24/7! Regulacja wysokości zagłówka, oparcia oraz siedziska, w połączeniu z podłokietnikami 3D, zapewnia idealne dopasowanie fotela do ciała. Dodatkowo mechanizm SYNCHRON pozwala na przyjęcie optymalnej pozycji podczas siedzenia, a wytrzymała, aluminiowa podstawa o udźwigu aż 150 kg gwarantuje stabilność mebla.

ULTIMA została obita czarną tkaniną, która jest nie tylko wytrzymała, lecz również elegancka. To krzesło to doskonały przykład przemyślanego designu, łączącego wygodę i funkcjonalność.

Oczywiście to tylko kilka propozycji foteli z naszej oferty, które spełniają wymagania zawarte w rozporządzeniu ministra. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem, a w razie pytań – służymy radą!Siehe auch

Alle Rechte vorbehalten. ©
Design und Ausführung: MEETMEDIA